“Jediní lidé, kteří nakonec neuspějí,
jsou ti, kteří se o nic nepokusí.”

David Viscott

ČR a rovnost žen a mužů

Světové ekonomické fórum vydalo na podzim aktualizovanou studii o rozdílech mezi oběma pohlavími. Žebříček odráží například spoluúčast žen na politice, ekonomickou rovnost, vzdělání či zdraví a naděje na dožití. V oblasti vzdělání se absolutní rovnosti těší ženy celkem v 25 zemích světa, největší rozdíly přetrvávají v ekonomické rovnosti a zejména v politickém zastoupení.

Zatímco od loňského roku si polepšilo 86 ze 136 sledovaných států, Česká republika si podle výzkumu pohoršila: z loňské 73. příčky se propadla o deset míst. V číselném indexu, který vypočítává na základě statistických dat míru rovnoprávnosti, si sice naše země od roku 2006 lehce polepšila, ale protože v jiných státech je pokrok mnohem rychlejší, ČR předbíhají.

Nejvyšší známku si naše republika vysloužila za přístup ke vzdělání. Zaostáváme ale ohledně mzdy a politického zastoupení – a právě v platovém ohodnocení stejné náplně práce jsme až na 121. místě. Není divu, protože za poslední léta se česká vláda této problematice nejenže vůbec nevěnovala, ale ještě se agendu rovnosti žen a mužů snažila zatlačit do pozadí.

Jedná se ale o téma, které je v jiných vyspělých zemích velice důležité. Naše sousedy nevyjímaje. Například v Německu, kde se v současné době jedná o povolební koaliční dohodě mezi sociální demokracií (SPD) a vítěznými křesťanskými demokraty (CDU/CSU), si dali sociální demokraté 10 podmínek, za kterých jsou ochotni vládnout – a jednou z nich je, že budou trvat na rovných platech pro ženy a muže.

I v naší zemi teď máme po volbách. Doufejme, že budoucí vláda vezme otázku rovnosti žen a mužů opět vážně a začne se vyrovnáváním nerovností mezi oběma pohlavími zabývat.


p. Michaela Marksová – expertka na problematiku rovných příležitostí

VyhledatMapa stránekVytiskni tuto stránkuSdílet tuto stránku › slaďování pracovního a rodinného života pro ženy na trhu práce

© 2018 Insion

Mgr. Radka Fantová

Smetanova 483
436 01 Litvínov

723 664 546

fantova@lvs-litvinov.cz