“Jediní lidé, kteří nakonec neuspějí,
jsou ti, kteří se o nic nepokusí.”

David Viscott

Mezinárodní den žen: proč je stále aktuální?

MDŽ není svátkem vymyšleným komunisty. Je to svátek připomínající bohatou historii ženského hnutí, úsilí za zrovnoprávnění žen a mužů, díky němuž dnes zcela samozřejmě ženy studují na vysokých školách, mají volební právo a pronikají do všech povolání a všech pozic.


Začal stávkami textilních dělnic v USA na přelomu 19. a 20. století. V roce 1910, na mezinárodní ženské konferenci v Kodani, pak byla navržena myšlenka Mezinárodního dne žen – ten se poprvé slavil v roce 1911 v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Na rozsáhlých demonstracích požadovaly ženy volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a Prozatímní vláda schválila volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975.


V celé řadě zemí, včetně starých členských zemí EU, se dnes Mezinárodní den žen připomíná v původním významu tohoto svátku. To znamená, že se média věnují různým aspektům postavení žen ve společnosti, ať už ve svých zemích nebo v zahraničí, neziskové organizace i veřejná správa pořádají různé kulturní a vzdělávací akce.


Evropský parlament si vybral letos téma “Ženská odpověď na krizi” a během semináře se diskutovala mj. otázka “finanční a ekonomická krize a její dopad na ženy”. Místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová a komisařka Cecilia Malmström se letos na MDŽ připojily ke kampani za nulovou toleranci ženské obřízky a Organizace spojených národů vyhlásila pro rok 2013 téma: “Slib je slib: Je čas na skutečné ukončení násilí na ženách”.


Jenom Česká republika mlčí. Bohužel ani veřejnoprávní média MDŽ nijak nereflektují. Přitom témat týkajících se nerovného postavení žen ve společnosti existuje celá řada, nejen ze zahraničí, ale i z tuzemska: například nedostatek zařízení předškolní péče o děti či částečných úvazků, které matkám znemožňují lepší slaďování rodinného a pracovního života, či rozdíl ve mzdách mezi ženami a muži, který je v ČR jeden z největších v EU.

VyhledatMapa stránekVytiskni tuto stránkuSdílet tuto stránku › slaďování pracovního a rodinného života pro ženy na trhu práce

© 2018 Insion

Mgr. Radka Fantová

Smetanova 483
436 01 Litvínov

723 664 546

fantova@lvs-litvinov.cz